ליווי במהלך הלידה
 
הגוף שלך יודע ללדת...צריך רק להזכיר לו....

כדולה אני נמצאת איתך לכל אורך הלידה – מרגע תחילת הצירים אני מלווה אותך טלפונית ועוזרת לך להחליט מתי כדאי להגיע לבית החולים. או האם כדאי למשוך קצת בבית, כדי לא להגיע מוקדם מדי..
 אני מצטרפת אלייך ואל בן זוגך עם הגעתכם לבית החולים ומרגע זה אני לא עוזבת אתכם עד חדר ההתאוששות שלאחר הלידה.
בכל הזמן הזה אני מעניקה רוגע, שלווה, ביטחון ומקצועיות בחדר הלידה.
בן זוגך ואני מהווים ביחד "צוות מנצח", ועוזרים לך להיות קשובה לעצמך ולגופך.
 
אם בחרת בלידה טבעית - ניעזר בתנועתיות רבה, בנשימות , במים (מקלחת...), בכדור פיטבול (אני באופן אישי קוראת לו כדור הפלא), בעיסויים, בהמון המון המון עידוד, מילים טובות, וים של אהבה...
 
אם בחרת בלידה עם אפידורל - נצמצם את הבעייתיות בשכיבה על הגב, נחליף תנוחות, נשכב על הצד, נטלטל את האגן, נלחץ בנקודות השיאצו והרפלקסולוגיה המתאימות, נריח שמנים מרגיעים, נעמעם את האורות בחדר ונוכל לשים גם מוסיקה טובה...
אעשה את הכל כדי להגיע ללידה טובה ובטוחה...מדוע דולה נחוצה?

ההיריון מביא איתו הרבה תחושות ורגשות: אושר, שמחה, התרגשות גדולה ולצידם גם חששות ופחדים:
כמה זמן תיקח הלידה? איך יהיו הצירים? איך אדע מתי להגיע לבי"ח? ועוד הרבה סימני שאלה והתלבטויות.
בימים עברו, בהם נהגו להתגורר בתוך "שבט", הנשים ילדו כשלצידן האמא, הסבתא ובנות המשפחה המנוסות.
בתמונות ובציורים עתיקים ניתן לראות שבשעת הלידה, היו נאספות נשות הכפר סביב האישה הכורעת ללדת ומסייעות לה.
היום, במקביל לקידמה, לטכנולוגיה ולהתפתחות הרפואה, יש רצון גובר והולך של האישה "לחזור לטבע", נשים חשות כי בשעת הלידה, ברגע המכונן ביותר עבורן כנשים, הן זקוקות לעידוד, לתמיכה, לעיסוי, למגע, למילה הטובה וכמובן להכוונה המקצועית.
 
לא אחת אני נשאלת האם מקצוע הדולה הוא מקצוע חדש? טרנד חדש? אופנה חדשה?
ובכן, לא. הדולה היתה קיימת עוד מימי אימותנו. לצערינו, במהלך השנים "הצליחו" לקלקל לנו את האינטימיות והעזרה הנשית בעת הלידה, ואת האינטימיות הזו אנו שואפות להחזיר.
נשים הבוחרות ללדת בעזרת דולה הן נשים העומדות לפני לידה ראשונה, רוצות בחוויית לידה טובה, בטוחה ורגועה, וכן נשים שעברו לידות טראומטיות ורוצות לתקן את חוויות הלידה הקשות וללדת הפעם "קצת אחרת".
כמו כן נשים חד הוריות או נשים שבני זוגן בצבא קבע או שמרבים בנסיעות לחו"ל - גם עבור נשים תמיכת הדולה מאוד חשובה ואף קריטית.
 
הדולה אינה תומכת באישה בלבד, אלא גם בבן הזוג.
מעבר להקלה שחש בן הזוג כי "אינו לבד במערכה", במידה והלידה מתארכת בן הזוג לא יחשוש לצאת קצת החוצה, להתאוורר, לשתות משהו, לגשת לשירותים -הוא יודע שאשתו נמצאת בידיים טובות.
גם אחרי הלידה, כשהאבא הטרי ילווה את תינוקו לתינוקיה - שוב הוא יודע כי בת זוגו אינה לבד.
 
ממחקרים עולה כי נשים שילדו עם דולה, לידותיהן היו קצרות יותר, השתמשו פחות במשככי כאבים, נזקקו פחות לניתוחים קיסריים ופחות לידות מכשירניות.
הן חשו פחות חרדה בזמן צירים, היו מחוברות יותר לתינוקן, הניקו יותר וסבלו פחות מדיכאון אחרי לידה.


חוויות מחדר הלידה
 
א' הגיעה אליי לאחר שתי לידות ואקום...
הפעם היא החליטה "אני לוקחת דולה, זה יהיה אחרת...יהיה מי שיעזור לי"
במהלך ההכרות שלנו בתקופת ההיריון עבדנו המון על חשיבה חיובית, מחשבה יוצרת מציאות..."תחשבי טוב-יהיה טוב", זה היה משפט שחזרנו עליו עשרות פעמים במהלך התקופה.

כשהגיע תאריך הלידה המשוער ולא הייתה שום התפתחות, נשלחה א' לבדיקות השגרתיות ואז החליטו לבצע בדיקת סוכר נוספת מכיוון שחששו לתינוק גדול.
מכיוון שהחליטו מאוחר בערב לגבי הבדיקה החליטו להשאיר את א' במחלקת נשים...
במהלך הלילה התחילו  "צירונים"...כשהגעתי לפנות בוקר למחלקה, הצירים החלו להתגבר...פגשתי את א' מסתובבת בחדר ומיד התחלתי בעיסויים ובסיבובי אגן כדי להקל על הצירים.
ב 8 בבוקר (לאחר שבדקו פתיחה ...3.5 ס"מ) נכנסנו לחדר הלידה
א' החליטה לקחת אפידורל.
לאחר קבלת האפידרול שמרתי על תנועתיות במיטה, נקודות לחיצה, טלטולי אגן וכמובן המון אופטימיות..

הלידה התקדמה יפה, האווירה הייתה נפלאה, מצב הרוח היה נהדר
לאחר ארבע שעות הגיעה א' לפתיחה מלאה ועכשיו נשאר "רק" ללחוץ...
התחלנו ללחוץ....א' לפתע מאבדת את כוחותיה...אחד הרופאים נכנס לחדר ומנסה "להלחיץ"..."את רוצה שנביא ואקום?"  ואני לוחשת לה באוזן: "כמה לחיצות והתינוק יוצא...תחשבי טוב-יהיה מצויין....."   בתוך כל הכאב א' מסתכלת עליי לשניונת, מחייכת, ופשוט נותנת את כל כולה....
כמה לחיצות,הרופא לא מספיק להביא את הואקום והתינוק המתוק מצטרף לעולמנו... תינוק ששוקל 4.030 ק"ג בלידה רגילה ללא ואקום, עם המון אושר והרגשת "ניצחון".
א' מסתכלת על בן זוגה ועליי: "אני לא מאמינה שעשיתי את זה...תינוק כ"כ גדול...בלי ואקום.... מיכל, עוד שנתיים נפגשים פה באותו חדר לידה וחושבים רק דברים טובים...בלעדייך לא הייתי עושה זאת ...."

מיותר לציין כי החיוך לא ירד מפניי שבועיים. השמחה האמיתית שלי בשמחתם, והידיעה כי הצלחנו ביחד לתקן את שתי החוויות הקודמות - סיפוק אמיתי ואושר גדול!!!
 

     
מיכל בן יעקב - דולה |  הכנה וליווי בלידה, הדרכת הנקה, עיסוי תינוקות, בייבי ספורט ושחיית תינוקות  |  נייד: 054-2207162 Design: Edna Ricklin's Studio
   
לייבסיטי - בניית אתרים